Avokado nedir? Faydaları Nelerdir? | Avokado nasıl yenir?

avokado nedir

Avokado nedir? Faydaları Nelerdir? | Avokado nasıl yenir?

Avokadonun faydaları neler? Avokado tarifleri, Avokado çekirdeğinin faydaları neler, nasıl tüketilir? 

Avokado Nedir? Avakado ya da Avokado, dışı yeşil içi beyaza yakın krem renklidir, şekil olarak büyükçe bir armuta benzer, ortasında kocaman çekirdeği olan bir sıcak iklim meyvesidir. Türkiye’de Akdeniz kıyılarında yetiştirilir. Avokado yetiştirmek zahmetlidir, büyüyene kadar özenli bakım ister. Gür yeşil yaprakları vardır, ağacı portakal ağacına benzer. Avokado ağaçtan toplandığı zaman sert bir meyvedir. Yiyecek kıvama gelmesi için yumuşamasını beklememiz gerekir. Hemen tüketmek üzere satın alıyorsanız, yumuşak olanları seçmeniz gerekir. Birkaç gün sonra tüketecekseniz sert olan bir avokado tercih ediniz. Meyvenin olgunlaşması için birkaç gün oda sıcaklığında bekletmeniz yeterlidir. Yumuşamasını (olgunlaşmasını) hızlandırmak için avokadoyu bir gazete kağıdına sarabilirsiniz ve yanına birkaç tane elma koyabilirsiniz. Olgunlaşmasını geciktirmek için buzdolabında bekletebilirsiniz. Avokadonun olgunlaştığını sertliğinden anlayabilirsiniz, olgunlaşmamış bir avokado karpuz kadar serttir olgunlaşmış avokado kavun yumuşaklığındadır. Bastırıldığında hafif içeri esneme varsa olmuştur. Ayrıca, olgunlaşan avokadonun kabuğu koyu yeşil renklidir ve kabuğunu muz soyar gibi soyabilirsiniz. Çok bekletirseniz kabuğu siyahlaşacaktır ve avokadonuz çürümeye başlayacaktır.

Avokado meyvesi genellikle soslarda, salatalarda ve atıştırmalık ara öğünlerde tüketilmektedir. Her ne kadar bir meyve olsada sebze gibi salatalarda kullanılmaktadır. Yumuşamış bir avokadoyu ortadan ikiye kesip kaşıkla bile yiyebilirsiniz.

Armut şeklindeki görüntüsü ile koyu yeşil kabuklara sahip olan avokado, farklı özelliklere sahip çeşitleri ile birçok şekilde görülmesi mümkün olan meyvelerdir. Aşılama yöntemi ile çoğaltılması mümkün olan avokado, rüzgara ve soğuğa karşı dayanıksızdır.

Sera avokadosu yetiştirilecek yerlerde uygun şartların sağlanmasının ardından avokado yetiştiriciliğinin yapılması, istenilen verimin elde edilmesini sağlar. İlkbahar mevsiminin başlangıcı ile dikim zamanı gelen avokado, don zamanı gelmeden hasat alınması gereken bir meyvedir.

Avokado meyvesinin etli kısmının yapı bakımından oldukça zengin olması, bu meyvenin yağının çıkarılarak birçok hastalığa şifa bulmak amacıyla kullanılmasına olanak sunmaktadır. İçi olgunlaşmış avokadoyu yumuşak olmasından anlamak mümkündür. En iyi olgunlaşma sürecini ağaç dalında yaşayan avokado, evde de birkaç gün içinde olgunlaşabilmektedir.

İnstagram’da Hass Erdemli Fidancılı takip etmek için  tıklayınız.

Youtube kanalımızdan avokado hakkında videolarımızı izlemek için tıklayınız.

Facebook hesabımızı takip edin!