Avokadonun Faydaları

Orta Meksika kökenli, kabuğu yeşil ve iri çekirdekli bir tropik meyve olan avokado yüksek miktarda lif içeren besinler arasında yer alıyor. İçeriğindeki vitamin ve minerallerle sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyen herkes için vazgeçilmez bir besin olduğu da kesin.

Avokadonun faydaları neler?

Avokadonun faydaları saymakla bitmiyor desek yeridir. Enerji değeri yüksek bir meyve olan avokado içerdiği doymamış yağ asitleri sayesinde kandaki kolesterolün yükselmesini önlüyor. Yani denebilir ki avokado, kalp ve damar hastalıkları için mucize niteliğinde doğal bir ilaç. Folik asit açısından da hayli zengin olan avokadonun hamilelik sırasında tüketilmesi, hem bebek gelişimi hem de anne sağlığı için oldukça faydalı. İçerdiği potasyum miktarının fazla olması nedeniyle böbrek fonksiyonlarını ve kan basıncını düzenleyen avokado Omega-6 ve Omega-9 yağ asitleri yönünden de oldukça zengin. Bu sayede metabolizmayı hızlandırıyor ve yağ yakımını kolaylaştırıyor. Doygunluk hissi verdiği için düzenli tüketildiği takdirde kilo kaybına yardımcı olduğu gibi lif oranı yüksek bir meyve olduğundan kabızlık probleminin de önüne geçilmesine destek oluyor.

Tüm bunların yanı sıra içeriğindeki antioksidan maddelerin birçok kanser türüne karşı koruyucu etki göstermesi de avokadonun faydalarından. Göz sağlığı için de mucize bir besin olan avokado beta karoten, lutein ve zeaksantin içeriyor. Aynı zamanda cildi besleyerek ışıltı kazanmasına yardımcı olan bu meyve, yaşlanma etkilerinin önüne geçerek cildi gençleştiriyor. O derece ki kozmetik ve ilaç sektöründe de avokadodan sıkça faydalanılıyor. A, D, E, K vitaminleri, likopen ve beta karoten gibi antioksidanlar sadece yağda çözünebildiği için avokadonun kendi içerdiği sağlıklı yağlar sayesinde yine kendi içerdiği bu vitaminlerden de maksimum düzeyde faydalanmak mümkün. Yapılan araştırmalar da salatalara avokado eklemenin antioksidan emilimini 15 kata kadar artırdığını gösteriyor.

İnstagram’da Hass Erdemli Fidancılı takip etmek için  tıklayınız.

Youtube kanalımızdan avokado hakkında videolarımızı izlemek için tıklayınız.

Facebook hesabımızı takip edin!