Ağacı, yarı bodur ve yayılarak büyüme alışkanlığında, yoğun bir şekilde dalların birbirine girdiği ve sarkık yapraklanmanın olduğu bir yapıdadır. Soğuk zararına dayanıklılıkta “Fuerte” ile benzer özellikler göstermektedir.
Genellikle fidan araziye dikildikten 3–5 yıl sonra meyve vermeye başlamaktadır. Çiçeklenmede, “A” tipi karakteristik özellik taşımaktadır. Çiçeklenme şubat ayının ortasında başlamakta ve mayıs ayının ortasına kadar devam etmektedir.
        Genellikle meyve ağırlığı, 175-560 gr arasında değişmektedir. Serik-Antalya koşullarında ortalama meyve ağırlığı 250–300 g ve armut şeklinde olduğu tespit edilmiştir.

Meyve kabuğu subtropikal bölgelerde ince olmakla birlikte, Kaliforniya gibi daha serin yerlerde kalın olabilmektedir. Serik-Antalya koşullarında ise meyve kabuğu orta derece kalınlıkta olduğu tespit edilmiştir. Tohum; büyük ve konik bir yapıdadır. Meyve eti toplam meyvenin % 65-75 arasındadır. İlk zamanlarda olgunlaştığında hafifçe buruk bir tatta olmaktadır. Meyve etinde, ortalama yağ oranı % 15-17 kuru madde oranı % 25-30‟dur.
      Serin subtropikal bölgelerde yoğun meyve yükü ile birlikte, daha erken ürün veren bir çeşit olmasına rağmen, ağaç üzerinde uzun süre bekletilirse iki yılda bir ürün vererek periyodisite özelliği göstermektedir. İnsektisit (böcek) zararına geniş bir şekilde maruz kalmakta ve antraknoza duyarlı olmaktadır. Yoğun taç hacmi böcek ve hastalıklara karşı mücadeleyi zorlaştırmaktadır.Bazı ülkelerde, yarı bodur olduğu ve geç dönemde hasat edildiği için ilgi çekmektedir.

ağaç ve meyve özellikleri

Optimum hasat dönemi: Mart-mayıs
Meyve kabuk yapısı: Çok hafif pürüzlü
Ağaç üzerinde kalma durumu: Orta (3-4 ay)
Kabuk kalınlığı: Orta kalın
Soğuktan zararlanma eşiği (ºc): -2.8
Soyulabilirlik durumu: Nispeten kolay
Muhafaza durumu: 2 ay +4 °c
Çekirdek şekli: Konik
Ağaç habitüsü: Orta-yarı bodur
Meyve şekli: Armut

Periyodisite durumu: Yok (geç hasatta olursa var)
 Meyve eti rengi: Parlak krem veya donuk sarı

Ekolojik seçicilik: Var
Tad ve lezzet: Orta lezzetli
Ekonomik verime yatma yaşı: 8-10 yaş
Verim (kg/ağaç): (10-12 yaşında) 25-30
Ortalama meyve ağırlığı (gr): 250-300
Verim (adet/ağaç): (10-12 yaşında) 100-110
Meyve kabuk rengi: Parlak koyu yeşil
Endüstride kullanımı: Gıda, kozmetik ve ilaç sanayii

Wurtz Avokado meyvesi

Wurtz Avokado meyvesi