Ağacı uzun boylu ve dikine gelişmektedir. Zutano çeşidi soğuğa dayanıklıdır. Çiçek yapısı “B” tipidir. “Hass” çeşidinin başarılı bir tozlayıcısıdır. Ayrıca “Fuerte” çeşidini de tozlayabilmektedir. Çiçeklenme şubat ayının ortasında başlamakta ve mayıs ayının ortasına kadar devam etmektedir.
     Fidanlar araziye dikildikten sonra, 2–3 yaşları arasında meyve vermeye başlamaktadır. Genellikle meyve ağırlığı 200–400 gr arasında değişmektedir. Serik-Antalya koşullarında, ortalama meyve ağırlığı 280-290 gr olarak saptanmıştır. Meyve kabuğu sarımsı yeşil renkli, yüzeyi düzgün ince yapıda ve kolay soyulmaktadır. Meyve eti hafif liflidir. Meyvenin iriliğine göre çekirdek büyük olarak meydana gelmektedir.

Mersin erdemli aşılı sertifikalı avokado fidanı

Kaliforniya ve Güney Afrika’da tohumları klonal anaç üretiminde kullanılmaktadır. Meyve etinde, yağ içeriği % 15–18 ve kuru madde içeriği % 23–25 arasında değişmiştir. Meyve hasadı, kasım başı-ocak sonu arasında yapılabilmekle birlikte optimum hasat zamanı olarak kasım-aralık ayları arası belirlenmiştir. Olgunlaştığında ağaç üzerinde çok fazla kalamamaktadır. Tutarlı ve verimliliği iyi olan bir çeşittir. Serik-Antalya koşullarında, “Zutano” çeşidinin ağaç başına verimi 280-285 adet ve 75-80 kg arasında olduğu tespit edilmiştir. Pazar değeri ve taşımaya uygunluğu orta derecededir 

ağaç ve meyve özellikleri

Optimum hasat dönemi: Kasım-aralık
Meyve kabuk yapısı: Pürüzsüz
Ağaç üzerinde kalma durumu: Orta (2-3 ay)
Kabuk kalınlığı: İnce
Soğuktan zararlanma eşiği (ºc): -3.0
Soyulabilirlik durumu: Nispeten zor
Muhafaza durumu: 2 ay +4 °C
Çekirdek şekli: Konik
Ağaç habitüsü: Orta
Meyve şekli: Yumurtamsı veya armut

Periyodisite durumu: Yok
Meyve eti rengi: Açık sarı-krem
Ekolojik seçicilik: Var
Tad ve lezzet; Orta lezzetli
Ekonomik verime yatma yaşı: 8-10 yaş
Verim (kg/ağaç): (10-12 yaşında) 75-80
Ortalama meyve ağırlığı (gr):175-285
Verim (adet/ağaç): (10-12 yaşında)250-300
Meyve kabuk rengi: Açık yeşil ve parlak
Endüstride kullanımı: Gıda, kozmetik ve ilaç sanayii

avokado nedir

Zutano Avokado meyvesi

Zutano Avokado meyvesi